Default success message.

Default error message.

Kłótnie małżonków

Natalia Minge


Wydawać by się mogło, że rodzice zawsze powinni być konsekwentni we wspólnym wychowaniu dziecka. Winni mieć na nie podobny pogląd i dążyć do przekazania dziecku jednolitych zasad. I mama i tata, wedle często pojawiającej się opinii, powinni pozwalać na to samo – i zakazywać tego samego. W życiu codziennym zwykle nie jest to jednak możliwe. Prędzej czy później pojawią się między małżonkami różnice zdań – również w kwestii wychowania. 

Wielu z nas wydaje się wtedy, że dziecko nie powinno być ich świadome. Nie powinniśmy wszak kwestionować zdania drugiego małżonka ani kwestionować jego decyzji, nakazów czy zakazów wobec dziecka. Obawiamy się, że podważy to autorytet drugiego rodzica. Czy aby na pewno? 

Jeszcze bardziej obawiamy się sytuacji, w których dziecko staje się świadkiem kłótni czy ostrzejszej wymiany zdań między rodzicami. Nie chcemy pokazywać negatywnych wzorców związku ani podkreślać różnic w naszym podejściu do wychowania, epatować negatywnymi emocjami czy straszyć malucha. Zauważmy jednak, że codzienne życie dorosłej osoby nigdy nie jest pozbawione konfliktów. 

Obawy rodziców nie są całkowicie bezpodstawne i są dowodem ich troski, jednak ukrywanie nieporozumień między nimi i tego, że do pewnych spraw mają oni odmienne podejście – wcale nie jest potrzebne. Kłótnie i różnice poglądów zdarzają się zawsze, istotne jest natomiast, by umieć wspólnie dojść do porozumienia. Kłótnia rodziców może być dla dziecka cenną nauką. 

Co zatem zrobić, jeśli jakieś zachowanie dziecka przeszkadza tacie – ale mama je akceptuje? Jak rodzice powinni rozwiązać kwestię różnic w poglądach na wychowanie? Zapraszamy do zapoznania się z poradami ekspertki EvoKids, psycholog Natalii Minge.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!