Default success message.

Default error message.

Buzi na pożegnanie

Natalia Minge


Podczas rodzinnych spotkań często zdarza się, że dziecko ucieka przed buziakami cioć, babć i innych członków rodziny. Zakłopotani rodzice karcą je, tłumaczą, że podobne zachowanie sprawia przykrość osobie, która chce je uściskać i okazać mu sympatię. Czy jednak rzeczywiście powinniśmy nalegać, by nasze dziecko pozwalało na kontakt fizyczny z inną osobą w sytuacji, kiedy nie ma ono na to ochoty? 

Ciocia, chcąca uściskać malucha, ma jak najlepsze intencje. Pragnie okazać mu swoje uczucia, poczuć bliskość ze swoim krewnym, którego darzy zwykle szczerą sympatią. Może też postępować w podobny sposób, ponieważ tak wypada, jest to mile widziane, takie zachowania przyjęły się w społeczeństwie czy w danej rodzinie. Pamiętajmy jednak, że dziecko jest o wiele mniej dojrzałe i może nie być gotowe na wchodzenie w pewne role. Może nie być przygotowane na tego typu kontakty rodzinne – lub może ich po prostu nie chcieć. 

Wielu rodziców pamięta zapewne podobne sytuacje z własnego dzieciństwa. Mokre buziaki babć czy cioć budziły niechęć i bynajmniej nie były przyjemne. Czy naprawdę chcemy zachęcać własne dziecko, by poddawało się im wbrew sobie? 

Warto pomyśleć również o konsekwencjach uczenia dziecka, by poddawało się presji innych osób oczekujących od niego kontaktu fizycznego. Wpajanie maluchowi, że odmawianie jest złe i sprawia przykrość drugiej osobie – może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Jak zatem postępować w krępujących sytuacjach, gdy maluch ucieka przed uściskami krewnych? Zapraszamy do zapoznania się z poradami Natalii Minge, ekspertki w dziedzinie rozwoju dziecięcego.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!