Default success message.

Default error message.

Różowy czy niebieski?

Natalia Minge


Większość rodziców, zanim jeszcze na świecie pojawi się ich dziecko, ma sprecyzowane oczekiwania. Chce mieć chłopczyka lub dziewczynkę. Gdy zanim dziecko się urodzi, a gdy znają już jego płeć, malują ściany na różowo bądź niebiesko, kupują stroje w odpowiednich dla niego kolorach, już rozmyślają na temat zabawek, którymi z pewnością w najbliższym czasie zaczną się bawić.

Dziwnym trafem, w sklepach z zabawkami, zwykle zabawki dla dziewczynek są w kolorze różowym, różowe tostery, odkurzacze i tym podobne mało rozwijające przedmioty. W dziale dla chłopców znajdziemy klocki, puzzle i różne bardzo rozwojowe zabawki. Różnica jest bardzo duża. Niestety, nie jest to dobre dla dzieci. Bardzo często dziewczynka bawiłaby się zabawkami dla chłopców, chciałaby rozwijać swoje umiejętności matematyczne i swoją wyobraźnię przestrzenną układając klocki. Chciałaby bawić się samochodami, rozwijać się budując tory, a mimo to, otrzymuje piątą lalkę Barbie, która nieprawidłowo kształtuje obraz jej własnego ciała, zostaje kolejny wózek, kolejne różowe zabawki, kolejny odkurzacz czy toster, które jasno dają do zrozumienia gdzie jest ich miejsce. Nie na placu budowy, nie w skomplikowanej pracy tylko w domu, przy domowych obowiązkach, co jest jawnie sprzeczne z oczekiwaniami jakie mamy wobec dorosłych osób. Kobieta na rynku pracy ma takie same obowiązki jak mężczyzna. Wymaga się od niej dokładnie tyle samo. A mimo to, przed dłuższą część dzieciństwa utrudniamy jej start robiąc z niej nie mogącą się pobudzić księżniczkę a z chłopca czyniąc twardziela, któremu nie pozwala się płakać.

Nie powinniśmy tego robić. Pozwólmy dziecku samodzielnie wybrać swoją drogę. Pozwólmy dziewczynkom bawić się klockami. Stwórzmy dla nich takie możliwości, żeby mogła, nie czując się oceniana, bawić się tym, czym chce. Pozwólmy chłopcu bawić się lalką. Niech ma lalkę, jeżeli pragnie i tego, niech ma wózek. Przecież w przyszłości będzie również ojcem, który powinien umieć zająć się własnym dzieckiem.

Dzisiaj role dorosłych nie są jasno rozróżnione. Mężczyźni opiekują się dziećmi, gotują obiady, sprzątają w domu. Kobiety robią to samo, ale też chodzą do pracy, podejmują odważne zadania, są podróżnikami, są lekarzami. Pełnią takie same funkcje jak mężczyźni. Dlatego pozwólmy dziewczynkom rozwijać się tak, jak chcą, a każde dziecko ma własne preferencje. Pozwólmy im zdecydować, dajmy im wybór. Nie kształtujmy dziewczynki tak, że zawsze będzie wybierała róż. Jeżeli my na samym początku życia zaopatrzymy ją wyłącznie w różowe ciuchy, jeżeli damy jej wyłącznie różowe zabawki i wmówimy jej, wmówimy bo to nasza rola, że powinna być księżniczką, to będzie starała się sprostać takiemu wzorcowi. Wzorcowi, któremu nie będzie mogła sprostać w przyszłym życiu. Jeżeli wmówimy chłopcu, że nie wolno mu okazywać emocji, to utrudnimy życie jego przyszłej żonie i dzieciom, przecież właśnie tego będą potrzebowali – ciepła, mężczyzny który będzie potrafił im udzielić wsparcia, który będzie rozumiał, że emocje są ważne.

Pozwólmy dzieciom bawić się tym, czym chcą. Pozwólmy dzieciom chodzić i w spodniach i w różowych sukienkach. Pozwólmy im decydować, nie programujmy ich na to, jakie mają być. Chłopcy i dziewczynki różnią się statystycznie, każde dziecko jest inne, przy czym dwie dziewczynki i dwóch chłopców mogą się znacznie bardziej różnić niż dziewczynka i chłopiec. Dlatego pozwólmy dzieciom wybrać. Kupujmy im i lalki i klocki i tory i samochodziki i wózki. Niech same wybiorą, niech bawią się tym, co w danym momencie najbardziej je rozwija. A to dziecko najlepiej wie, czego w danym momencie potrzebuje. Więc zestawy kreatywne dla dziewczynek powinny tak samo zawierać parowozy, jak zestawy kreatywne dla chłopców urocze zwierzątka. Na pewno przyniesie im to duże korzyści w przyszłym życiu. Pamiętajmy, że nasza córeczka, albo nasz synek przez bardzo krótki czas będą naszymi córeczkami i synkami, przez większą część życia będą to dojrzałe kobiety i dojrzali mężczyźni, którzy będą musieli podejmować różne życiowe role.

Dzieciństwo jest czasem kiedy do tych ról mogą się przygotować, po to żeby dobrze się w nich czuć. Te role będą różnorodne, więc pozwólmy dzieciom podejmować różnorodne role. Nie mówmy,że coś jest niekobiece lub niemęskie. Że coś jest babskie lub że bawisz się jak chłopiec. Każde dziecko ma prawo do robienia tego, co sprawia mu przyjemność. Pozwólmy im samemu wybierać.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!