Default success message.

Default error message.

Rodzeństwo

Natalia Minge


Kiedy pojawia się drugie dziecko, rodzice stoją przed dylematem czy powinni zapewniać dzieciom jak najwięcej ilości czasu spędzanej razem czy też powinni raczej je rozdzielać, wysyłać na inne zajęcia dodatkowe, dbać o to, żeby miały osobnych przyjaciół, żeby razem nie chodziły na przyjęcia dla dzieci. Jest to decyzja bardzo poważna, ponieważ w dużej mierze może ono zdecydować o tym, jakie relacje będą miały dzieci w życiu dorosłym.

Dziecko przywiązuje się do drugiego dziecka w taki sposób, jak do rodzica. Ale warunkiem wytworzenia między dwojgiem dzieci silnej więzi, silnego bezpiecznego przywiązania jest to, by były razem. Niezwykle istotnym jest to, żeby dzieci miały czas i możliwość przebywania wspólnie na tyle długo, by być ze sobą blisko. Sam fakt, że jest się czyimś bratem lub siostrą, absolutnie nie gwarantuje bliskości. Żeby się wytworzyła, potrzebne jest przebywanie razem i wspólne zabawy. Bardzo często w przyszłych relacjach dwójki dzieci decyduje właśnie to, czy potrafią się razem bawić. O wiele mniej ważne jest to, czy się kłócą, czy się niekiedy biją, niż to czy potrafią spędzać razem czas, czy potrafią rozmawiać, czy biorą udział we wspólnych przedsięwzięciach, czy jedno potrafi stanąć, nawet w awanturze z rodzicami, po stronie drugiego, czy będą się wzajemnie bronić. Muszą mieć ku temu okazję, dlatego ważne jest, żeby dzieci spędzały razem czas. Nie powinniśmy rozdzielać naszego rodzeństwa. Nawet, jeżeli są dwa-trzy lata różnicy, możemy wspólnie iść na basen, wspólnie iść do parku, wspólnie uczyć się gry w piłkę nożną lub w cokolwiek innego. Dobrze, by liczba tych wspólnych zajęć była większa niż zajęć, które mamy osobno. Dzieci i tak zostają rozdzielone w chwili, kiedy idą do przedszkola i szkoły. Wtedy i tak większość czasu będą spędzały osobno, będą miały osobnych przyjaciół, będą chodziły w różne miejsca.

Zadbajmy o to, żeby w czasie w którym mogą, te dzieci były razem. Jeżeli nawet jest między nimi konflikt, spróbujmy wciągnąć je w jakieś wspólne działanie – zbudujcie tratwę albo domek na drzewie, być może okaże się, że one potrafią jednak ze sobą współpracować i może to okazać się niezwykle ważne w chwili, kiedy rodzice nie będą już mogli udzielić im wsparcia, wtedy kiedy będą dorośli i będą mogli liczyć na siebie nawzajem, albo na nikogo. Nie wiadomo, jak może ułożyć się życie naszych dzieci, dlatego warto zadbać o to, byśmy my nie stali na drodze do tego,żeby one stały się wobec siebie osobami bliskimi, osobami do których można zadzwonić z problemami w każdej chwili, że pomogą sobie nawzajem przetrwać każde najważniejsze życiowe wydarzenie.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!