Default success message.

Default error message.

Przywiązanie

Natalia Minge


Ostatnio media mówią często o relacji przywiązania. Jest to jedna z podstawowych więzi, jakie wytwarzają się matką a dzieckiem zaraz po urodzeniu. W normalnych warunkach, czyli w przypadku naturalnego porodu i możliwości przebywania dziecka z matką zaraz po porodzie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta para nawiąże ze sobą więź, która będzie trwała przez całe życie. Jeżeli jednak takie idealne warunki nie zachodzą, mama ma cesarskie cięcie, albo powikłania poporodowe, dziecko jest chore lub adoptowane w późniejszym wieku, nadal istnieje możliwość nawiązania przywiązania między nimi, ale wtedy wymaga to nieco pracy.

Aby było przywiązanie musi być bliskość i to nie tylko emocjonalna, nie chodzi też o przebywanie w tym samym pokoju. Potrzebny jest bezpośredni kontakt, tulenie, dotyk. Jeśli mama ma problem z tym, że nie czuje niczego do nowonarodzonego dziecka, co wbrew pozorom i wbrew różowym obiecankom czasopism nie jest rzadkie,sposobem na to aby więź nawiązać jest bycie blisko, karmienie piersią, tulenie się, nawet jeśli z początku wydaje się to nienaturalne – to właśnie w ten sposób nawiązuje się więź. Jest to konieczne, ponieważ bezpieczne przywiązanie miedzy matką a dzieckiem gwarantuje, że będą oni odpowiadać jedno na potrzeby drugiego; dziecko będzie mogło się w większym stopniu dopasować do potrzeb mamy, a mama będzie wykazywała dużo większą gotowość odpowiadania na potrzeby dziecka. Łatwiej będzie jej przetrwać trudny okres połogu, karmić piersią, będzie jej to sprawiało większą przyjemność, łatwiej będzie jej rozmawiać z dzieckiem, a nie na nie krzyczeć. Szybciej znajdzie inne rozwiązania niż bicie.

Dobra relacja z dzieckiem jest podstawą do budowania dobrych relacji na całe życie, również rodziców na starość. Dlatego warto zadbać o tę relację od pierwszych dni, otworzyć się na nowego człowieka i nie bać się tego, że jeszcze się tego dziecka nie kocha, można sobie dać na to czas. To, że przywiązanie nie pojawiło się od razu, nie świadczy o tym, że jesteśmy złym rodzicem, albo że nasze dziecko jest jakieś inne – niekiedy dziecko, mama, czy tata potrzebują więcej czasu. Trzeba dać sobie szansę, nie przejmować się tym czego nie ma, tylko otworzyć się na to, co może się pojawić. Mieć jak najmniej wymagań, jak najmniej oczekiwań, a jak najwięcej ciekawości nowych doświadczeń i drugiego człowieka. Jeżeli chcemy kogoś poznać, to z dużym prawdopodobieństwem ta osoba stanie się nam bliska. Ale najpierw musimy być razem.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!