Default success message.

Default error message.

Po porodzie

Natalia Minge


Gdy dziecko wraca z mamą po porodzie ze szpitala, wszyscy są ciekawi tego jak wygląda, jak się czuje czy dziecko jest zdrowe, czy dziecko jest ładne, jakiej płci, jak wygląda. Jednak priorytetowe w tym przypadku są potrzeby mamy i dziecka. A zatem jest to potrzeba spokoju i bliskości, potrzeba odpoczynku. Dlatego mimo, że rodzice, znajomi, przyjaciele są dla nas ważni, powinniśmy zawsze zastanowić się na ile oni są ważni i na ile ich potrzeby i ich ciekawość są ważniejsze od dobrostanu matki i dziecka.

Bardzo ważne jest, żeby potrafić w sposób jasny i klarowny powiedzieć rodzinie nie, nie teraz, nie dzisiaj, umówmy się, spotkajmy się za tydzień. Proszę przyjść do nas w tym i w tym terminie. Rodzina i znajomi nie muszą odwiedzać matki w pierwszym tygodniu po porodzie. Powinien to być czas zarezerwowany wyłącznie dla nich, na budowanie wzajemnej relacji, na poznawanie się. To nie jest czas dla gości. Bardzo ważną rolę pełnił tutaj tata, który jak ta silna osoba, ponieważ mama zaraz po porodzie jest naprawdę bezbronna, ponieważ szaleją w niej hormony, to tata jest tą osobę, która jest w stanie żonę obronić przed niechcianymi wizytami. Nawet najbardziej ukochane osoby, które wchodzą do mieszkania w momencie, kiedy kobieta karmi, przewija, kiedy sama nie czuje się dobrze, jest osłabiona po porodzie i nie chce jej się wyglądać tak dobrze jak wyglądała zawsze, mogą być naprawdę uciążliwi. I tutaj naprawdę trzeba się zastanowić kogo i kiedy chcemy przyjąć. Można odmówić. Jako młodzi rodzice macie całkowite prawo do tego, żeby wyznaczyć termin wizyty na taki, który będzie Wam odpowiadał, taki na który wy będziecie mogli się przygotować, ponieważ to wasze samopoczucie jest w tym momencie najważniejsze, bo od niego również zależy samopoczucie dziecka.

Ciekawość ludzka jest ogromna i jest ważna, ludzie się o was martwią. Ale wy musicie przede wszystkim zadbać o siebie bo te chwile, ten pierwszy tydzień nigdy nie wrócą. Jeśli będziecie zmęczeni i sfrustrowani – wy i dziecko, nie będziecie mieć z tego okresu dobrych wspomnień a nie będzie możliwości powtórki.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!