Default success message.

Default error message.

Płacz noworodka

Natalia Minge


Bardzo często zdarza się, ze dziecko, które wraca z mamą ze szpitala dużo płacze. Jest to źródłem ogromnej frustracji dla rodziców i innych osób, które uczestniczą w jego wychowaniu. Jest to jednak stan naturalny.

Jeżeli chcemy aby dziecko płakało mniej, musimy wyjść naprzeciw jego potrzebom. Co to oznacza? Dziecko może płakać tylko z kilku powodów – jest głodne, ma brudną pieluchę, jest chore, lub chce się przytulić. Wszystkie te potrzeby jesteśmy w stanie zaspokoić samodzielnie, jeśli to zrobimy dziecko będzie płakać znacznie rzadziej, a my sami poczujemy się bardziej kompetentni jako rodzice.

Zatem jeżeli nasze dziecko płacze nie zastanawiajmy się dlaczego, nie ustawiajmy elektrycznych urządzeń, które powiedzą nam co jest źródłem płaczu dziecka. Sprawdźmy czy ma czystą pieluszkę, czy nie chce jeść, jeśli nie, po prostu przytulmy dziecko, pochodźmy z nim. Nie musimy wiedzieć dlaczego płacze. Możemy łatwo to sprawdzić. Im szybciej zareagujemy na płacz, tym szybciej dziecko się uspokoi. Zasada jest jedna – im dłużej dziecko płacze, tym trudniej je później uspokoić i dłużej musimy się starać, żeby je uspokoić.

Jeżeli dziecko zaczyna płakać reagujmy od razu, nauczy się szybko że jesteśmy blisko i nie będzie musiało wzywać nas rozpaczliwym płaczem. Im lepiej my będziemy reagować, tym lepiej będzie się czuło nasze dziecko i tym łatwiej będzie nam je uspokoić następnym razem. Ono samo nauczy się, że może na nas polegać. Nie uda nam się oduczyć dziecka płakać. Dziecko, na które potrzeby nikt nie reaguje, płacze więcej i płacze głośno, aż straci nadzieję, do momentu, aż nie przekona się, że nie jest nikim ważnym, że nie warto płakać, bo nikt nie przyjdzie.To nie jest to samo, co nauka samodzielności, dziecko tylko traci nadzieję.

Jeżeli chcemy, by nasze dziecko było uśmiechnięte i wesołe, reagujmy na jego płacz, który zawsze jest sygnałem. To że dziecko ma sucho i jest najedzone nie znaczy, że jego potrzeby są zaspokojone. To znaczy, że niezaspokojona jest jego podstawowa potrzeba – potrzeba bliskości. Każdy człowiek jej potrzebuje, a szczególności małe dziecko, które nie umie się komunikować inaczej, niż płaczem.

Nie każmy mu płakać, ani czekać, pokażmy że świat wokół jest przyjazny, ludzie je kochają i odpowiadajmy na potrzeby jego. Wtedy nauczy się, że można się dużo śmiać i mało płakać, nie odwrotnie, ponieważ jest to szczęśliwe miejsce.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!