Default success message.

Default error message.

Opiekunka, babcia czy żłobek

Natalia Minge


Wielu rodziców staje przed dylematem jak ma postąpić podczas powrotu mamy do pracy. Sytuacja na rynku pracy wygląda tak, że mało która kobieta może sobie pozwolić na pełną opiekę nad dzieckiem do 3. roku życia. Prawie każda musi w pewnym momencie wrócić do pracy.

Bardzo ważnym jest, aby podjęła świadomą decyzję znając plusy i minusy każdej z tych instytucji. Żłobek bywa bardzo dobrym rozwiązaniem, ale celowo użyłam słowa „bywa”. Żłobek musi być instytucją naprawdę dobrą, skupioną na dobru dziecka. Ważne jest zapoznanie się z opiekunami, z rodzicami innych dzieci ze żłobka, dowiedzieć się jak opiekunki reagują na płacz, czy reagują, jak dzieci są usypiane, karmione, a także co najważniejsze, czy opiekunki są emocjonalnie dostępne. Czy w sytuacji, w której dziecko będzie płakać, czy będzie ono przytulone, czy zostanie mu poświęcony czas, czy jego emocje będą ważne, czy opiekunka będzie oczekiwała, że dziecko się uspokoi samo, czy opiekunka jest czuła i czy jest w stanie zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Ważne, aby dziecko mogło przywiązać się do opiekunki w żłobku, aby miała ona pod swoją opieką na tyle mało dzieci, żeby poświęcić czas każdemu z nich z osobna. O wiele mniej ważna jest oferta zajęć, jak angielski czy rytmika. Bywają one przydatne, jednak dziecko może czerpać z nich tylko, kiedy czuje się w żłobku dobrze, kiedy opiekunka może sprawić, że czuje się ono bezpiecznie, kiedy wie, że otrzyma wsparcie.

Jeżeli dziecku czuje się zestresowane, jeżeli jest nieszczęśliwe, jeżeli nie czuje się dobrze, żadne zajęcia dodatkowe nie mają sensu, ponieważ dziecko z nich nie nic nie wyniesie, to będzie tylko źródło stresu. Dlatego zawsze decydując się na żłobek wybierzmy takie, w którym opiekunki są ciepłe, bliskie, gotowe przytulić. To jest w tym momencie dla dziecka najważniejsze. Inną opcją jest opiekunka – powinna być ona osobą, której przede wszystkim my jesteśmy w stanie ufać. Nad tym zaufaniem powinniśmy z jednej strony popracować i zastanowić się czy jest to sobą, z którą my chcielibyśmy spędzić czas. Czy jest to osoba, dla której nasze dziecko w godzinach pracy będzie najważniejsze. Czy wyjdzie ona naprzeciw jego potrzebom? Będzie miała pewne wymagania i udzieli wsparcia? Osoba z którą zostaje dziecko nie ma być na każde zawołanie, spełniać zachcianki i robiła to, co dziecko chce. Chodzi o to, żeby potrafiła mądrze podzielić czas między swoje obowiązki jako opiekunki dostarczającej jedzenia, przewijającej, a czasem na zabawę i rozwijanie dziecka.

Opiekunka, która po prostu włączy dziecku bajki nie powinna podejmować tego zawodu. Dziecko nie powinno siedzieć przed telewizorem wtedy, kiedy jest pod czyjąś opieką. Zadaniem opiekunki jest nie tylko zapewnienie dziecku bezpieczeństwa fizycznego, ale też emocjonalnego oraz prawidłowego rozwoju.

Dlatego zanim zostawimy dziecko z opiekunką, upewnijmy się, czy potrafi się ona w nim w rzeczywistości zajmować, czy ma pomysł na to jak się z dzieckiem bawić i na co mu pozwoli. Przede wszystkim zastanówmy się  czy jej system wartości jest zbieżny z naszym. Jeżeli będzie ona wychowywała dziecko inaczej niż my i nie uzgodnicie tego wcześniej, wyjdzie z tego mnóstwo konfliktów, a dziecko nie będzie się czuło bezpiecznie.

Innym rozwiązaniem, niewątpliwie najtańszym, ale niekoniecznie najlepszym, jest babcia. Babcia ma podstawową niewątpliwą zaletę – jest dziecku bliska, kocha je i jest w stanie zapewnić mu emocjonalne bezpieczeństwo. Ale bardzo często babcia jest osobą leciwą, której może zabraknąć energii żeby zająć się dzieckiem. Co więcej, może ona myśleć, że jest od tego, żeby rozpieszczać. To może być dobre założenie słuszne, pod warunkiem że dziecko przebywa z babcią przez 1-2 godziny tygodniowo. Jeżeli przebywa 8 godzin dziennie, to babcia nie może dziecka rozpieszczać, ponieważ to nie jest dobre dla dziecka, przy czym rozpieszczanie jest rozumiane jako oglądanie telewizji, spełnianie każdej zachcianki, dawanie słodyczy. Babcia w tym momencie staje się osobą, która wychowuje nasze dziecko. Musimy też wziąć pod uwagę jedną rzecz – z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie będzie ona słuchać żadnych rad rodziców, ponieważ jako nasz rodzic będzie uważać że wychowała dzieci dobrze i wszystko już wie. Większość babć na jakąkolwiek uwagę lub krytykę reaguje złością, dlatego warto się zastanowić czy chcemy oddać dziecko do żłobka, gdzie sposób opieki będzie kontrolowany, ale czas przeznaczony na poszczególne dzieci będzie niewielki, ponieważ będzie on dzielony między 5, 6, 10 dzieci, czy chcemy zostawić dziecko z osobą obcą, która jednak będzie zajmowała wyłącznie nim, czy chcemy je zostawić z babią, która z pewnością je kocha i jest bliska, ale na której metody wychowawcze nie będziemy mieć prawdopodobnie żadnego wpływu.

Wybór nie jest prosty, każda z opcji ma swoje plusy i minusy - ważne, abyśmy jest rozważyli i wybrali to, co dla nas rodziców jest w danym momencie najważniejsze a także to, co będzie dobre w danej chwili dla dziecka, ponieważ nie każdą opiekunkę jest w stanie pokochać i nie do każdego żłobka jest w stanie się przyzwyczaić.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!