Default success message.

Default error message.

Miłość bezwarunkowa

Natalia Minge


Ostatnio w mediach dużo się mówi o tym, że powinniśmy obdarowywać nasze dzieci miłością bezwarunkową. Wiele osób, zwolenników kar i nagród, rozumie ją jako miłość głupią, bezstresową.

Nie jest to prawda. Miłość bezwarunkowa oznacza, że kochamy dziecko nie za to jakie jest czy co robi. Znaczy ona tyle, że kochamy je za to, że jest naszym dzieckiem i akceptujemy takim, jakim jest nie oczekując nic w zamian. Nie znaczy to że nie stawiamy dzieciom żadnych wymagań. Oznacza to tyle, że jeśli one nie poniosą porażkę, nie spełnią naszych oczekiwań, to będziemy je kochali dokładnie tak samo. Jeżeli nie będą robiły tego, czego my od nich oczekujemy, będą nieposłuszne, a nawet będą się awanturowały i mówiły nam przykre rzeczy, my nadal będziemy je kochali tak samo i one nadal będą miały tę świadomość.

Miłość bezwarunkowa nie jest pozbawiona wymagań. Ja kocham cię bezwarunkowo, ale oczekuję od ciebie pewnych zachowań, oczekuję, że będziesz mnie szanował. Jeżeli nie będziesz, nie przestanę cię kochać. Ale to nie znaczy, że ja ci pozwolę na traktowanie mnie w sposób zły. Każdy z nas ma jakieś granice i ma prawo ich bronić.

Każdy z nas ma prawo dawać wyraz swojemu niezadowoleniu i nie pozwolić dzieciom łamać pewnych zasad, które są dla nas ważne. Rodzic obdarzający dziecko miłością bezwarunkową będzie bronił swoich granic i będzie utrzymywał ważne dla niego zasady. Ale zasady te nie będą egzekwowane przez mówienie: „bo ja tak mówię, bo ja tak chcę, bo inaczej to ja tobie” Zasady powinny być egzekwowane na zasadzie „to dla mnie ważne, ty jesteś dla mnie ważny, ja jestem dla siebie ważne, nigdy nie przestanę cię kochać” „Ale jest dla mnie ważne, żebyś zrobił to i to”. Istnieje bardzo ważna różnica między wychowaniem bezstresowym, które de facto nie istnieje”, a miłością bezwarunkową.

Wychowanie bezstresowe przyklaskuje każdemu zachowaniu dziecka i na wszystko pozwala. Miłość bezwarunkowa mówi dziecku "kocham cię i zawsze będę, ale tu jest moja granica, której nie wolno ci przekraczać, po przekroczeniu jej ja staję się nieszczęśliwy. Ja nie przekraczam twoich granic, ja cię nie biję, nie szantażuję, akceptuję ciebie takim, jakim jesteś. Ale są rzeczy, na które ja nie pozwolę, bo to dla mnie ważne".

Dlatego nie mylmy takiej miłości bezwarunkowej z wychowaniem bezstresowym, gdzie usuwamy się w cień i niczego nie dajemy i nie oczekujemy w zamian. Miłość bezwarunkowa wyklucza nagrody i kary, ponieważ każda nagroda oznacza „będę cię kochał jeżeli to zrobisz”. Każda kara oznacza „jeżeli tego nie zrobisz, nie będę cię kochał”.

Miłość bezwarunkowa wymaga komunikacji i mówienia o swoich emocjach, uczuciach i potrzebach. Nie kar i nagród i nie  przyzwolenia na wszystko, tylko właśnie kompetentnej komunikacji, której każdy może się nauczyć, ale nasze dziecko może tylko nauczyć się od nas.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!