Default success message.

Default error message.

Kary

Natalia Minge


Od pewnego czasu w naszym kraju, stosowanie kar cielesnych wobec dzieci zostało całkowicie zabronione. Nie wolno nam dziecka uderzyć nie tylko pasem, ale także dać mu klapsa, tego nie wolno. Natomiast nigdzie nie jest zabronione stosowanie innego typu kar, typu wysyłanie dziecka do kąta, siedzenie w danym miejscu określonym czy zabranianie mu pewnych rzeczy, przez to, że zrobiło coś innego. Jest to bardzo powszechna i ogólnie stosowana metoda wychowawcza. Problem w tym, że nie działa.

Dziecko, które jest wychowywane przy pomocy kar, niezależnie czy to są kary typu „nie będziesz oglądać telewizji” czy kary w postaci „dostaniesz lanie”, uczy się jednego:  „powinienem postępować tak, jak ktoś inny chce, dlatego, żeby uniknąć kar". Jeżeli chcemy budować w dziecku przekonanie, że nie należy krzywdzić innych ludzi, że powinniśmy ludzi szanować, to nie tworzymy tego poprzez karanie go. Żaden z nas nie wychodzi z domu i nie zastanawia się „ach, ukradłbym coś, ale nie zrobię tego, bo mnie ukażą”, „ach, zabiłbym sąsiada, ale nie zrobię tego, bo mnie ukażą”. Nie, nie robimy tego dlatego, że uważamy, że to jest złe, że takich rzeczy po prostu robić nie należy. Tkwi to głęboko w nas i nie ma to nic wspólnego z żadną karą, która by nas za to spotkała i tego samego pragniemy dla naszych dzieci, żeby one były w stanie się zastanowić i powiedzieć sobie „nie, nie zrobię tego, bo to skrzywdzi inną osobę, nie zrobię tego, bo ktoś inny będzie nieszczęśliwy”, Jeżeli będziemy straszyć nasze dzieci karami, nie osiągniemy tego. Osiągniemy dziecko, które, będzie mogło robić to co chce, wtedy, kiedy będzie miało pewność, że nikt tego nie zobaczy i uniknie kary, nie taki jest nasz cel.

Jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko postępowało w sposób moralny, możemy robić dwie rzeczy. Po pierwsze, uświadamiać mu, jakie są konsekwencje innego postępowania. Konsekwencje w postaci naszego złego samopoczucia, w postaci cierpienia zwierząt, w postaci nieszczęścia innych ludzi. To są prawdziwe konsekwencje. Możemy dawać mu dobry przykład postępowania, wtedy mamy szansę, że wychowamy dziecko, które będzie postępować tak jak należy, dlatego że uważa, że tak należy. A nie, które się będzie rozglądać czy może to zrobić, bo uniknie kary czy nie powinno czegoś robić dlatego, że z pewnością zostanie ukarane. To nie jest moralność. Moralność polega na głębokim przekonaniu, że nie chcę krzywdzić drugiego człowieka. Jeżeli tego właśnie chcemy, nie pomogą nam w tym kary.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!