Default success message.

Default error message.

Jak wyrzucić dziecko z własnego łóżka?

Natalia Minge


Wielu rodziców boryka się z problemem, bądź ich rodzina uważa, że boryka się z problemem tego, że dziecko śpi w łóżku rodziców. Można znaleźć kilka rozwiązań. Po pierwsze nie ma nic złego w tym, że dziecko śpi z rodzicami. Jeżeli rodzice dobrze się z tym czują, mogą nadal mieć życie intymne, nie ma nic złego w tym, żeby dziecko lub dzieci spało w odp dużym łóżku z rodzicami.

Problem pojawia się nie wtedy, kiedy babcia mówi żeby tego nie robić. Problem pojawia się, kiedy jedno z rodziców zaczyna się czuć niekomfortowo z tym, że dziecko znajduje się w ich łóżku. W tym momencie należy zastanowić się jak dziecko z tego łóżka wyeksmitować tak, żeby ono czuło się bezpiecznie  i komfortowo, ale żeby i rodzice czuli się komfortowo. Prostym rozwiązaniem jest postawienie przystawki obok łóżka, na której będzie mogło spać dziecko, albo postawienie jego łóżka blisko rodziców. W tym momencie uspokojenie dziecka w nocy będzie proste, a rodzice będą mieli łóżko dla siebie. Bardzo ważnym jest, aby łóżeczko dziecka do 1. roku życia stało w pokoju rodziców. Nie powinno ono mieszkać nigdzie indziej, ponieważ od tego zależy jego bezpieczeństwo, gdyż tylko w przypadku takiej odległości rodzice są wstanie zareagować na problemy zdrowotne dziecka w nocy. 

Jeżeli więc postanawiamy wyeksmitować dziecko z łóżka zanim nie ma jeszcze roku, powinno się ono przenieść do naszej sypialni, do jego łóżeczka. W przypadku dzieci starszych, które nie muszą spać z nami w łóżku, możemy postąpić inaczej. Po pierwsze, dobrze jest zlikwidować ich dziecinne łóżeczko. Skoro są już na tyle duże, że mogą spać same, to prawdopodobnie mogą spać w dużym, dorosłym łóżku, które będzie dla nich źródłem nobilitacji. Jeżeli boimy się, ze dziecko spadnie z takiego łóżka, możemy zastosować dwie rzeczy. Albo przyczepimy do łóżka barierkę, albo kupimy dziecku materac, który po prostu położymy na ziemi. W ten sposób nie będzie żadnego zagrożenia dla zdrowia dziecka, a będzie ono u siebie. Jeżeli postanowiliśmy, że dziecko ma przestać spać w naszym łóżku, nie możemy równocześnie wycofywać naszego wsparcia przy zasypianiu. To, że nie śpi z nami, nie oznacza, że będzie potrafiło samo zasnąć. Dzieci tego nie potrafią, zdecydowana większość tego nie potrafi, potrzebuje przytulenia, bliskości ciepła rodzica. Nie ma nic złego, jeżeli usiądziemy przy nim podczas zasypiania, albo przytulimy się do niego i pozwolimy mu zasnąć w naszych ramionach.

Jest to sposób na to aby wyeliminować stres związany  z rozstaniem. Z czasem dziecko nauczy się zasypiać samo, a my będziemy mieć całe wieczory dla siebie. Jednak dopóki jest na tyle małe, że nas potrzebuje, doceńmy to, ponieważ za jakiś czas nie będzie już się chciało tyle do nas tulić. 


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!