Default success message.

Default error message.

Dzielenie się

Natalia Minge


Problemem wielu rodziców jest to, że dziecko w piaskownicy nie ma ochoty podzielić się swoją łopatką. Nie chce, by inne dzieci bawiły się jego foremkami i nie chce częstować innych ulubionymi cukierkami.

Rodzice reagują różnie. Jedni zawstydzają dzieci, inni usilnie je namawiają, jeszcze inni zmuszają siłą dzieci, żeby się dzieliły. Niektórzy ignorują sytuację i pozwalają dzieciom decydować i to ci ostatni mają największą szansę, by wyrosnąć na prawdziwie hojnego człowieka.

Dlaczego tak się dzieje? Dziecko potrzebuje dorosnąć do tego, żeby się dzielić. Ono musi poczuć, że jest czegoś właścicielem, że ma w rękach władzę nad danym przedmiotem, że ten przedmiot jest naprawdę jego. Dziecko, aby świadomie powiedzieć ”tak, chcę się podzielić, pobawmy się tym razem”, "musi mieć alternatywę, możliwość wyboru i musi móc powiedzieć „nie, teraz ja się tym bawię i nie chcę się podzielić”. Dopiero, jeżeli dziecko poczuje, że ma prawdziwy wybór, będzie mogło z dobrej woli podjąć decyzję o dzieleniu się, nie wcześniej, dlatego nie nauczymy dziecka hojności zmuszając go do niej. Ponadto, zanim zaczniemy dziecko zmuszać do tego, aby wszystko pożyczało zastanówmy się, czy my sami zrobilibyśmy to samo. A może łopatka jest tak samo ważna jak dla nas samochód? Czy chętnie pożyczylibyśmy nieznajomej osobie samochód? Raczej nie. Powinniśmy dać możliwość podjęcia takiej samej decyzji dziecku. Ono też ma swoje potrzeby, autonomię i system wartości, pozwólmy mu zdecydować. Jeżeli my będziemy się z kimś dzielić, ono nauczy się tego od nas. Jeżeli my będziemy go zmuszali do tego, żeby się dzieliło, będzie robiło wszystko, żebyśmy nie zauważyli tego, że ktoś inny czegoś chce. 

Będzie ukrywało różne rzeczy i robić wszystko, żeby nie tracić władzy nad swoimi przedmiotami. Także pozwólmy dziecku naprawdę coś posiadać, żeby mogło naprawdę się tym dzielić. Bo tylko wtedy to ma sens. Jeżeli dziecko dzieli się z musu i tego nie chce, to ono czuje się pokrzywdzone, a osoba z którą podzieliło jest krzywdzicielem. Nie jest kimś, komu ja specjalnie sprawiłem przyjemność, kimś, z kim chciałem się podzielić. Jest kimś kto mnie wykorzystał, a nie taki jest nasz cel. Zanim następnym razem powiemy „no pożycz mu”, zastanówmy się co my bylibyśmy w stanie pożyczyć i nie wymagajmy od dzieci więcej, aniżeli wymagamy od samych siebie.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!