Default success message.

Default error message.

Dziecko źle się czuje wśród dzieci

Natalia Minge


Wiele mam małych dzieci boryka się z takim problemem, że ich dziecko źle czuje się wśród rówieśników. Że dwulatek nie chce bawić się z innymi dziećmi w piaskownicy, albo od nich ucieka, albo reaguje agresją albo je ignoruje. Martwi to mamy, szukają rozwiązań, starają się chodzić na jeszcze więcej zajęć dodatkowych, jeszcze bardziej dziecko zachęcają do kontaktów, a one coraz bardziej ich unika.

To, że jedne dzieci zachowują się w określony sposób, a inne inaczej jest naturalne. Istnieją dorośli, którzy świetnie czują się w dużej grupie, lubią imprezy. Są też ludzie, którzy dobrze czują się tylko w parze, z jedną dodatkową osobą, z którą mogą nawiązać głęboką relację i prowadzić długie rozmowy. Są tacy, którzy chcą pracować w samotności, a są tacy, którzy uwielbiają pracę w grupie. Pozwalamy im na zachowanie i tryb pracy jaki im odpowiada.

Tak samo różnią się dzieci, nie każde z nich dobrze się czuje na placu zabaw czy chce wchodzić w relację z innymi dziećmi od razu. Wiele potrzebuje długich godzin spędzonych razem po to, aby podejść do drugiego dziecka, nie ma w tym nic wyjątkowego ani złego. Jeżeli dziecko dobrze czuje się z nami, może nie mieć potrzeby nawiązywania relacji z innymi ludźmi.

Dzieci do 3. roku życia mało bawią się razem, potrafią głównie bawić się obok siebie, mogą siebie nawzajem naśladować. Wspólna zabawa u dzieci poniżej 3. roku życia praktycznie nie występuje. Umiejętności społeczne tych dzieci są zbyt słabo rozwinięte, aby mogły wchodzić we wspólną zabawę. Dlatego jeżeli dziecko w danym momencie nie chce wchodzić w grupę, uczestniczyć w zbiorowych zajęciach, ani bawić się w piaskownicy – nie zmuszajmy je do tego, z czasem do tego dorośnie. Kiedy będzie miało 4 lata być może polubi inne dzieci, albo znajdzie 1-2 przyjaciół, z którymi będzie się bawić i będzie unikać innych dzieci.

To wszystko mieści się absolutnie w normie i nie jest problemem. Tak samo nie jest problemem że każdy z nas może mieć 1, 2 lub 50 przyjaciół, tak samo nie jest problemem, że dziecko na początku przyjaźni się z 1 lub 2 rówieśników, albo dzieci starszych czy młodszych. Każdy z nas funkcjonuje społecznie trochę inaczej i każde dziecko również funkcjonuje na swój własny sposób.

Pozwólmy mu na to. Nie musimy wciskać dziecka na siłę w sytuacje, w których źle się czuje, bo będzie się czuło jeszcze gorzej. Jeżeli nie chce wychodzić na scenę, mówić wierszyków, to powiedzmy „OK, jeżeli nie chcesz to nie mów”. To twoje prawo, sam możesz o tym decydować. I w tym momencie dziecko może rzeczywiście podjąć decyzję – tak, chcę spróbować, nie źle się z tym czuję. Ale to ono ma wybór i dużo częściej decyduje, że chce, niż wtedy, kiedy musi z nami walczyć o to prawo.

Dlatego niektóre dzieci czują się w sytuacjach społecznych dobrze, inne gorzej i mają do tego prawo. Starajmy stwarzać takie sytuacje dziecku, w których będzie się czuło dobrze. Jeżeli nie lubi tłoku, pójdźmy na pustą polankę z kolegą, może pograją w piłkę. Nie trzeba czuć się dobrze wśród ludzi, jeżeli dobrze czuje się w obok drugiego człowieka. Każdy funkcjonuje inaczej, dzieci też i pozwólmy im na to.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!