Default success message.

Default error message.

Dziecko się złości

Natalia Minge


Po okresie, w którym jesteśmy rodzicami noworodka, który większość swego czasu spędza na śnie, stajemy się rodzicami niemowlęcia, które staje się coraz bardziej autonomiczne, coraz silniej wyraża swoje emocje. Już w wieku kilku miesięcy pojawia się gniew – uczucie, z którym będziemy mieli do czynienia przez całą resztę życia naszego i naszego dziecka. Uczucie, z którym warto, abyśmy nauczyli sobie radzić teraz, ponieważ z każdym rokiem będzie nam coraz trudniej, ponieważ dziecko będzie dla nas ciut mniej przewidywalne oraz coraz bardziej autonomiczne.

Jeżeli widzimy, że dziecko się złości, nie powinniśmy mu mówić, że robi źle. Każdy z nas, zarówno dziecko jak i rodzic, ma prawo do tego, żeby się złościć. Złość jest jak najbardziej naturalnym stanem i każdy ma prawo ją przeżywać. Co więcej, nikt nie jest w stanie kontrolować tego, żeby nie przeżywać złości. My dorośli potrafimy ją ukryć – potrafimy ją skanalizować, potrafimy ją przeżywać w określony, akceptowalny sposób. Natomiast, nie możemy jej nie przeżywać, ponieważ ona nie zależy od części świadomej naszego mózgu, znajduje się o wiele głębiej.

Tak samo dziecko – nie może nie przeżywać złości; każdy się złości, dziecko też. Naszym zadaniem nie jest wytłumienie złości dziecka, tym bardziej pokazanie, że dziecko nie powinno się złościć i zabronienie jej. Rodziców zadaniem jest pokazać jak można tę złość wyrażać w sposób akceptowalny.

Dlatego wyrażenia „przestań się złościć, dlaczego się złościsz, nie masz powodów żeby się złościć” powinniśmy całkowicie usunąć z naszego słownika. To nie pomaga nam ani dzieciom.Dziecko musi się złościć, ponieważ jest to naturalna reakcja na przeciwności. 

Ale nie musi złościć się poprzez bicie, kopanie, poprzez psucie czy rzucanie rzeczami. Jeżeli takie zachowania są dla nas nieakceptowalne, to dajmy mu inne. Pokażmy dziecku co może zrobić w  sytuacji, kiedy napada go złość. Zamiast bić innych możemy pokazać mu, żeby skakało w miejscu i wyskakało złość. Zawsze możemy mu powtórzyć „powiedz mi kiedy jesteś zły; może wykrzyczeć: jestem zły, zły zły!”. Jest to dla nas bardzo cenna informacja, a dla dziecka pokazanie światu co czuje.

Dlatego nie mówmy dziecku czego nie może robić – mówmy dziecku co może: „Powiedz mi, że jesteś zły”, albo, jeśli dziecko jeszcze nie potrafi mówić, powiedzmy: „widzę, że jesteś zły”. Ale nie każmy dzieciom hamować dzieciom tej złości, nie każmy im żeby przestały ją przeżywać. Pokażmy im co mogą robić: skakać, biegać, rysować, mówić, czasami nawet krzyczeć.

Jeżeli dziecko bije, pozwólmy mu krzyczeć, zawsze jest o krok w przód. Jeżeli przestanie bić nauczy się krzyczeć, damy mu inny sposób. Ale nie każmy mu zachowywać się jak człowiek dorosły, cywilizowany, do końca. Małe dziecko nie jest dorosłe, jego układ nerwowy nie ma kontroli nad swoimi emocjami. Wykształca się ona do 21 roku życia, dlatego dzieci nie będą zachowywać się tak, jak my dorośli. Nie mogą zachowywać się tak, jak my byśmy chcieli, żeby w danym momencie się zachowywały.

Dajmy im przykład i powiedzmy: „jestem zła, idę pobiegać / idę napisać jak bardzo / idę powiedzieć tacie jak bardzo jestem zła.” Pokażmy im jak my radzimy sobie ze złością. Dzieci nie uczą się przez to co słyszą, tylko co widzą. Jeżeli my nie radzimy sobie ze złością, nie mamy prawa wymagać od dzieci że by sobie z nią radziły.

Jeśli my mamy skłonność do agresji, to najpierw powinniśmy zająć się naszymi problemami, a potem uczyć dzieci innych zachowań. Z tego co mówimy, dzieci nie wyciągną nic, kiedy nie pokazujemy im własnym przykładem jak należy się zachowywać.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!