Default success message.

Default error message.

Dziecko nie umie przegrywać

Natalia Minge


Dobrze jest wybrać gry, w których będzie się dziecko zmagało z samym sobą a nie z kostką, gdzie wynik zupełnie od niego nie zależy. Dobrze zaopatrzyć się w gry, w których dziecko nie będzie grało przeciwko komuś. Są dwa rodzaje takich gier.

Pierwszy rodzaj to takie,w których dziecko mierzy się z zadaniami i tylko od jego myślenia, kompetencji zależy, czy przegra. Przy czym podczas przegranej nie ma poczucia,  że zostało pokonane. Ma poczucie, że może podejść do wyzwania po raz kolejny i jeżeli wygra, to wygra z samym sobą.

Drugim rodzajem gier są gry kooperacyjne – wygrana zależy od współpracy graczy. Nie zwalczają oni siebie nawzajem, ale pomagają sobie. Wkład każdego z nich zależy od tego czy zwyciężą, czy nie. Takie gry nie powodują frustracji – albo razem wygrywamy albo razem przegrywamy. Tworzą też pole do nauki strategii czy taktyki, ponieważ na początku dorosły może być prowadzącym i decydującym. Może podsuwać dziecku rady jak ma postąpić i będzie to zgodne z zasadami. Dziecko będzie mogło nauczyć się od dorosłego taktyki postępowania i z czasem samo zacznie sterować i wygrywać.

Jeżeli gramy w gry losowe lub planszowe przeciwko dziecku, to zauważmy jak sami zachowujemy się po przegranej. Czy my jesteśmy gotowi przyznać się do naszych własnych uczuć? Czy udajemy, że nic się nie stało, a mimo to odczuwamy złość? Czy potrafimy powiedzieć „przykro mi, że przegrałem, gratuluję, byłeś lepszy”. Takie zachowanie pomaga dziecku nauczyć się przegrywać. A kiedy ono frustruje się po przegranej nie tłumaczmy, że to tylko nieistotna gra. Powiedzmy raczej, że trudno jest przegrywać, nigdy nie jest to przyjemne, ja też nie lubię przegrywać. To jest prawda, która pomaga i pokazuje „rozumiem cię” i pomaga dziecku zrozumieć siebie. Dla niego w tym momencie ta gra naprawdę jest ważna i ta przegrana naprawdę jest tragedią. Dajmy mu do tego prawo, nazwijmy jego uczucia i pomóżmy mu się z nim zmierzyć. Za którymś razem będzie mu łatwiej mierzyć się z tymi uczuciami, które prawdopodobnie zostaną. Bo dla nas przegranie z dzieckiem szczególnie w złożone gry jak szachy też bywa frustrujące. Powiedzmy o tym dziecku i pogratulujmy mu. Nie minimalizujmy naszej porażki, ona często dla nas nie jest mała.

Mówmy szczerze o własnych uczuciach i uczmy dzieci tego samego. Pomagajmy nazwać im ich uczucia, wtedy zniesienie porażki będzie dla nich łatwiejsze.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!