Default success message.

Default error message.

Dlaczego dziecko nie przesypia całej nocy?

Natalia Minge


Dlaczego dziecko nie przesypia całej nocy? W Wielu współczesnych poradnikach dla rodziców, istnieją zapisy informujące ich o tym, że dziecko w tym i w tym wieku już powinno przesypiać całą noc, że należy dziecko nauczyć przesypiania całej nocy. Problem w tym,że nie jest to rzecz naturalna dla dziecka. Już analizując zawartość różnych poradników, bardzo łatwo zauważyć, że wiek w którym powinno ono przesypiać noc jest różny według różnych autorów.

Dlaczego tak się dzieje? Dlatego,że to nie jest poparte badaniami, lecz bardzo często opiera się na przekonaniach poszczególnych autorów. Prawda jest taka, że dzieci różnią się w stopniu tak samo dużym jak dorośli. Niektóre dzieci, już od 3 miesiąca życia, z własnej woli, spokojnie przesypiają całe noce i to jest naturalne, widać ich organizm może tak funkcjonować. Inne dzieci do trzeciego czy nawet czwartego roku życia budzą się w nocy i domagają się w tym czasie opieki. I to jest tak samo naturalne, być może bardziej męczące dla rodzica, ale nie oznacza to, że dziecko zachowuje się źle i należy go od tego w jakiś brutalny sposób odzwyczajać.

Ludzkie dzieci, tak samo jak dzieci wszystkich innych ssaków, źle się czują, gdy śpią same. Bierze to swój początek w przeszłości, gdy obecność rodzica w nocy gwarantowała dziecku i była jedynym gwarantem, że nie pożrą go drapieżniki ani nie zamarznie w ciągu zimnej nocy. Obecność rodziców w sypialni jest dla dziecka naturalna. Jego zapewnienie o tym, że tak, jesteś bezpieczna, jest dziecku po prostu potrzebne, dlatego że przez wiele tysiącleci było to gwarantem bezpieczeństwa dla dziecka.

Dlatego w momencie kiedy nasze dziecko budzi się w nocy, nie powinniśmy go zostawiać samego, nie powinniśmy kazać mu się wypłakać i zasnąć samemu, ono potrzebuje naszej opieki, potrzebuje tego, żeby je przytulić, dlatego nie ma nic złego, że dziecko śpi razem z nami w łóżku. Gwarantuje mu to bezpieczeństwo, a nam przespaną noc. Ponieważ gdy ono się przebudzi i zobaczy, że jesteśmy w pobliżu, będzie mogło spokojnie zasnąć samo. Jeżeli zostawimy dziecko w nocy, płaczące, samo, jego poczucie bezpieczeństwa nie będzie zaspokojone, nie będzie mogło spokojnie spać i będzie dużo bardziej niewyspane i dużo bardziej nieszczęśliwe i obudzi się z dużo większym poziomem stresu we krwi, co będzie mu utrudniało funkcjonowanie następnego dnia. 

Dlatego nie dajmy się zmusić do tego, że dziecko musi być takie a nie inne. Jeżeli jego potrzebą jest przytulenie, jeżeli potrzebuje bliskości, to znaczy, że zadaniem rodzica jest mu ją dać. Inną kwestią jest znalezienie sposobu na to,że i rodzice i dziecko mogli się wyspać. Ale nigdy pogodzenie tych dwóch potrzeb nie powinno odbywać się kosztem zaprzeczenia potrzebom jednej ze stron, a taki zaprzeczeniem jest wymuszanie na dziecku aby w tym lub innym wieku przesypiało całą noc.

Jeżeli dziecko się budzi, to znaczy że istnieje realny powód dla jego pobudek i możemy zastanowić się jaki to jest powód, spróbować go wyeliminować, ale często możemy spróbować zaspakajać jego potrzebę bliskości, pozwalać mu budzić się, przytulać, zasnąć. To zawsze z czasem mija. Każde dziecko w pewnym wieku zaczyna przesypiać noc i nie pomożemy zmuszając go do tego zanim będzie na to gotowe.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!