Default success message.

Default error message.

Czy uczestniczyć w zajęciach dla małych dzieci?

Natalia Minge


 

Dla dzieci do drugiego-trzeciego roku życia jest coraz więcej zajęć na rynku. Wielu rodziców przeżywa rozterki – czy opłaca się chodzić z dziećmi na takie zajęcia? Czy one coś dają? Czy jeśli nie zabiorę dziecka na nie to okażę się złym rodzicem?

Odpowiedź nie jest prosta. Czasami warto w nich uczestniczyć, lecz nie należy się po nich wiele spodziewać, ponieważ z jednej strony są skierowane do dzieci, z drugiej do rodziców. Jeśli chodzi o korzyści związane z tymi drugimi, warto rozważyć uczestniczenie w zajęciach. Jeżeli nie macie znajomych, którzy mieliby dzieci w tym samym wieku, to warto wybrać się na zajęcia by poznać inne mamy, uzyskać wsparcie, wymienić się doświadczeniami. To niewątpliwe korzyści również dla dzieci. Mogą się czegoś nauczyć, pobyć w innym towarzystwie, doświadczyć nowych rzeczy.

Ale nie oczekujmy, że dzieci będą uczestniczyć w zajęciach i aktywnie bawić z innymi dziećmi. Niekiedy dzieci uwielbiają chodzić na zajęcia, ale nie robią tego, czego oczekuje prowadzący. To normalna reakcja i nie oznacza, że dzieci nie zyskują nic. Mają możliwość choćby poobserwowania innych. Rzadko zdarza się jednak, żeby tak małe dzieci nawiązały na takich zajęciach przyjaźnie. To mama może nawiązać przyjaźń z inną mamą i stworzyć okazję do spotkań dla dzieci pomiędzy zajęciami. W ten sposób można stworzyć szansę do zawarcia prawdziwych przyjaźni.

Natomiast zajęcia dla małych dzieci nie oznaczają, że dziecko ma w nich uczestniczyć, czerpać, że ma powtarzać w domu to, czego się nauczyło. Traktujmy je jako rozrywkę dla siebie i dziecka – wtedy najwięcej na nich zyskamy. Nie oczekujmy, że nasze dziecko chodząc na zajęcia raz w tygodniu nauczy się angielskiego  - nie nauczy. Może się osłuchać, zaznajomić z kilkoma słówkami, ale nie miejmy zbyt dużych oczekiwać.

Warto brać udział w takich zajęciach, ale dla siebie, dziecka, dla zabawy, żeby wyjść z domu, ale nie po to, aby rozpocząć bardzo aktywną edukację dla swojego dziecka.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!