Default success message.

Default error message.

Buzi na pożegnanie

Natalia Minge


Wielu rodziców, a właściwie wiele dzieci, ma poważny problem z tym, że ktoś koniecznie chce ich dotknąć, chce je pogłaskać lub chce je pocałować na do widzenia. Mokre całusy cioć czy babć są koszmarnym wspomnieniem z dzieciństwa wielu spośród dorosłych. Nie musi tak być, nasze dzieci nie muszą tego tolerować. Dla większości dzieci tego typu zachowania dorosłych są bardzo nieprzyjemne, co więcej, wmawiając dzieciom, że muszą to tolerować, nie pozwalamy zachować im integralności cielesnej.

Dziecko powinno mieć możliwość decydowania kto, kiedy i w jaki sposób ich dotyka. I dotyczy to także dalekiej cioci, która akurat ma ochotę pocałować nasze dziecko. W momencie, kiedy ktoś ma ochotę pocałować nasze dziecko a ono się broni, wyraźnie tego nie chce, zadaniem rodzica nie jest nakłanianie dziecka do tego, żeby na to pozwoliło, nie jest krytykowanie dziecka, że jest niewychowane, sprawia cioci nieprzyjemności. Zadaniem rodzica jest ochrona dziecka, wysyłamy wtedy jasny sygnał: to ty masz prawo decydować kto cię dotyka. Jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko wiedziało, że może powiedzieć nie ewentualnemu napastnikowi, który będzie chciał je wykorzystać, zacznijmy od właśnie takich sytuacji.

Niech nasze dziecko ma prawo powiedzieć nie w sytuacji rodzinnej, wtedy kiedy jest bezpieczne i nic mu nie grozi. Weźmy na siebie ewentualną złość cioci, wytłumaczmy jej, dlaczego nasze dziecko mówi nie, ma prawo tego nie lubić, ma prawo być to dla niego nieprzyjemne i ono ma prawo bronić się przed nieprzyjemnym dotykiem. To jest jego podstawowe prawo człowieka i my nie powinniśmy nakłaniać dzieci do tego, żeby ulegały dla ich bezpieczeństwa powinniśmy nakłaniać je do właśnie tego, żeby działały tak, jak czują. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasze dziecko w sytuacji gdy nie będzie chciało uprawiać z kimś seksu, nie będzie tego robiło i nie będzie poddawało się szantażowi.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!