Default success message.

Default error message.

Agresja

Natalia Minge


Niemal każdy rodzic prędzej czy później spotyka się z sytuacją, w której dziecko, mimo, że nigdy nie zostało uderzone, zaczyna bić. W momencie, kiedy emocje sięgają zenitu, dziecko często uderza rodzica w twarz, szczypie go, albo kopie. Jest to sytuacja normalna, z którą styka się każdy, ale ważne jest, aby szybko na nią zareagować, aby pomóc dziecku wyeliminować takie zachowanie i uświadomić mu, że nie będzie ono akceptowane ani w tej rodzinie ani w społeczeństwie.

Podstawową rzeczą jaką powinien rodzic zrobić jest zatrzymanie takiego zachowania dziecka. W momencie gdy dziecko zamachnęło się, można przytrzymać jego rękę, lub całe ciało, nie używając przemocy. Zachowanie to nie ma na celu skrzywdzenie dziecka, a jedynie zastopowanie dziecka, żeby nie mogło zrobić krzywdy nam. Wystarczy przy tym powiedzieć „nie chcę żebyś mnie bił, to boli”. Lepiej nie uciekać w wielosłowie, dziecko i tak nie zrozumie 20 czy 30 zdań o tym, dlaczego bicie jest złe. Wystarczy odnieść się do własnych emocji, uczuć i potrzeb – to nawet 1,5 roczne dziecko jest w stanie zrozumieć i zapamiętać.

Dlatego nie mówmy za dużo, mówmy co czujemy i mówmy prawdę. Bardzo ważne, aby być konsekwentnym i aby wszystkie ważne dla dziecka osoby odnosiły się do tych sytuacji w podobny sposób. Oznacza to, że jeżeli mama jasno sygnalizuje, że nie toleruje bicia, to babcia, czy dziadek nie powinni się śmiać i uważać tego co robi dziecko za zabawę. Jeżeli nie chcemy aby dziecko nas biło, nie możemy mu na to pozwalać ani żadna z bliskich nam osób.


<< Wstecz

Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!

Kontakt

Telefon:
(+48) 536 026 366
(+48) 536 026 266

E-mail:
biuro@evokids.pl
d.matczak@evokids.pl

Adres:
ul. Dąbrowskiego 48
41-500 Chorzów

O nas

EvoKids oferuje profesjonalne produkty i rozwiązania dające wsparcie dla rodziców zainteresowanych optymalnym rozwojem swoich dzieci i/lub eliminacją problemów na różnych etapach rozwoju i wychowania.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje o nowych poradach w ramach Vademecum Świadomego Rodzica oraz o wartościowych wydarzeniach? Zapisz się do newslettera!